Czy skład szamponu samochodowego ma znaczenie?

Do mycia karoserii, podwozia i innych elementów zewnętrznych samochodu używane są szampony samochodowe. Na rynku środków do mycia i pielęgnacji pojazdów jest ich bardzo dużo, dlatego konsumentowi trudno jest dokonać trafnego wyboru. Najważniejszy przy tym powinien być skład konkretnego środka, który zamierzamy kupić. Jak działają poszczególne szampony samochodowe?

Wszystko w jednym

mycie-samochodu-szamponUniwersalne, wielofunkcyjne szampony do mycia samochodów są obecnie najczęściej wybierane przez kierowców. Dobry detergent przeznaczony do utrzymywania w należytej czystości pojazdów mechanicznych powinien za jednym razem  myć samochód, usuwać uporczywe zabrudzenia, nabłyszczać lakier, woskować powierzchnię i dodawać jej połysku, przy jednoczesnym braku smug i efektu hologramu. Najlepiej, aby szampon był antystatyczny i nie dopuszczał do szybkiego osadzania się cząsteczek brudu i kurzu. Dodatkowo dobre szampony samochodowe mają w swoim składzie nano cząsteczki, tworzące cienką, niewidzialną, błyszczącą warstwę na powierzchni nadwozia, skutecznie odprowadzającą wodę. Dzięki temu nawet po deszczu, lakier i szyby samochodowe schną w mgnieniu oka.

Szampony z woskiem

Dobrym wyborem dla każdego kierowcy, bez względu na kolor auta czy wiek powłoki lakierniczej, będzie szampon z woskiem, który zabezpieczy karoserię przed mikro uszkodzeniami, wywołanymi przez negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Wosk przy okazji w trakcie podstawowego mycia pojazdu zapewni mu atrakcyjny połysk.

Kiedy w składzie szamponu samochodowego jest wosk, nadaje się on do mycia wyłącznie karoserii pokrytej powłoką lakierniczą. Do czyszczenia zabrudzeń zaschniętych i wżartych, jak i do mycia lusterek, plastikowych elementów pojazdu oraz kloszy lamp, nadawać się będzie wyłącznie szampon pozbawiony wosku.

Atesty na szamponach

Kupując szampon samochodowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada on wszelkie odpowiednie atesty, wydawane przez jednostki akredytowane w Polsce. Wtedy wiadomo, że preparat wykorzystywany do mycia auta nie będzie szkodliwy dla nas, dla pojazdu, ani dla środowiska naturalnego.